Četba na pokračování 2 - část třetí

11. února 2015 v 18:58 | Vojtěch Kukla |  Thrin II
Omlouvám se za dnešní zdržení, nečekaně jsem se sem dostal trochu později. Nuže, tady je nová část, a tentokrát ceá nová ;)
Další kousek přidám v pátek v 18:00, přeji příjemné čtení :)


Většina hodin ve škole byla nudná. Jen při češtin jsem se těšil na výsledky slohů, které jsme minule psali. Starý Zavorálek by je určitě opravoval měsíc, ale Čapek je tu noví a noví učitelé bývají pracovití, tak je třeba opraví rychleji. Moje naděje se ale záhy ukázaly jako liché. Češtinář slohy ještě opravené neměl a ani se netvářil, že to bude brzy. Jsem zvědavý, jestli se mu můj příběh bude líbit a jestli za něj dostanu jedničku, tentokrát bych si ji zasloužil.
Odpoledne jsem cestou ze školy zamířil rovnou k tomu domu. Jednou jsem starší paní pomohl s nákupem, ona mě na oplátku pozvala na návštěvu a při odchodu mi dala jakousi modrou knihu. Modrou knihu, která ukrývá tajemství kouzel druhé reality. Musím vědět, kde k ní přišla! Třeba bude znát odpověď na některé mé otázky.
Jak jsem se blížil k jejímu domu, napětí stoupalo a srdce mi bušilo čím dál rychleji. Co když si mě nebude pamatovat? Anebo co když tam už nebydlí? Přeci jen už je to dlouho.
Když jsem dorazil k jejímu domu, došlo mi, že vlastně nevím, na který zvonek mám zvonit. Nevím, jak se jmenovala, tehdy jsem to nepovažoval za důležité. Mohl jsem hádat, anebo zkrátka na někoho zazvonit a vysvětlit mu, že tu někoho hledám, ale nakonec jsem se rozhodl počkat, až se někdo vrátí z práce, anebo půjde venčit psa, pak se snad dostanu dovnitř.
A skutečně, netrvalo to dlouho a jedna slečna vyšla venčit svého kapesního psíka. Podržel jsem jí dveře a pak rovnou proklouzl dovnitř. Po chvíli vzpomínání jsem našel správné patro a hledané dveře. Teď nadešel rozhodující okamžik. Srdce se mi rozbušilo, čelo mi zalil studený pot a rozechvělou rukou jsem stiskl zvonek.
Ozvalo se krátké zazvonění, pak chvíli ticha a následně tlumené kroky. Za okamžik se s vrznutím otevřely dveře a v nich stála ta stařenka.
"Dobrý den, pamatujete si mě?" ptal jsem se rozpačitě. Nevěděl jsem, jak začít.
Chvíli se na mě zmateně dívala, ale pak odpověděla: "Ale ano, vy jste mi tenkrát pomohl s nákupem, že?" Na tváři se jí rozzářil úsměv.
"Ano, to jsem já." Divil jsem se, že si mě doopravdy pamatuje, a ještě než jsem se stihl drze vnutit na návštěvu, sama mě pozvala.
"Co, že sis na mě tak najednou vzpomněl?" vyzvídala.
"Víte, nedávno jsem doma narazil na tu velkou modrou knihu, kterou jste mi dala." Nevěděl jsem, o čem jí můžu říct. Začít vyprávět něco o podivných snech člověku, který možná o ničem neví, by bylo při nejmenším zvláštní.
"Ach ano, ta kniha!" přitakala a šla postavit vodu na čaj.
"Víte…je opravdu zvláštní. Všiml jsem si, že je psaná ručně na kvalitní papír. Zajímalo by mě, kdo ji napsal," začal jsem se opatrně vyptávat. "Říkala jste, že ji napsal váš otec? Nebo to byl jiný příbuzný?"
"Napsal ji můj pradědeček. Všechno kolem té knihy je velice zvláštní!" přitakala.
"Co všechno?" chytil jsem se zajímavé myšlenky.
"To všechno! Pradědečkův příběh, samotná kniha i ten sen…"
"Sen říkáte? Povězte mi o tom víc, prosím," pobídl jsem ji.
"Dobrá tedy," svolila, "tu knihu jsem ti nedala náhodou." Po těch slovech se mi zatajil dech, ale nechtěl jsem ji přerušovat. "I k té samotné knize se váže podivný příběh. Vyprávěla mi ho prababička, když jsem byla ještě malá holka a znovu má matka, když mi knihu předávala. Pradědeček si přál, abychom tu knihu schovali a nevyhodili ji. Stala se tak trochu naší rodinnou památkou.
Pradědeček Josef si vzal prababičku Helenu, když mu bylo dvacet. Byl do ní hodně zamilovaný, ale jejich manželství rozhodně nebylo jednoduché. Po čase to mezi nimi začalo skřípat a Josef začal mluvit o rozvodu. Prý mu Helena vůbec nerozuměla. V té době se mu prý začaly zdát podivné sny. S Helenou o nich prakticky nemluvil, jen se o nich občas zmínil. Prý měly nějakou spojitost, co já vím." Na chvíli se odmlčela, aby upila doušek čaje a pak zase pokračovala: "Každopádně se změnil. Za několik měsíců se z manželství, které bylo v troskách, stal vzácný klenot. Pradědeček Josef prý díky těm snům pochopil, že se musí nejdříve snažit pochopit svou ženu. Přestal si stěžovat, že ho nechápe, a začal jí naslouchat. Znovu jí začal nosit květiny a snažil se pro ni být dobrým manželem. I její srdce tak pookřálo a brzy z nich byl šťastný pár, už nikdy si nestěžoval, že mu jeho žena nerozumí, ale sám se snažil porozumět jí."
Když ten příběh dovyprávěla, zůstal jsem koukat s otevřenou pusou. Takže ten muž se ve svých snech zřejmě dostal do stejného světa, jako já. I on tam žil svůj příběh…ale jak mohly pouhé sny tak dramaticky změnit jeho život? Chtěl jsem vědět víc!
"Povídejte, to mě zajímá," vyzval jsem ji, aby pokračovala.
"Nevím, co ta kniha vůbec znamená, ale prý ji napsal podle těch snů. Ten příběh je hezký, ale vždycky mi přišel tak trochu přitažený za vlasy. Zázračné sny změnily lidský život? A i kdyby, jak s tím souvisí kniha plná podivných znaků? Nikdy jsem tomu moc nevěřila a ani jsem se to nesnažila pochopit, ale přece…" V půlce věty se odmlčela.
"Ano?" znovu jsem ji pobídl.
"Den předtím, než jsem tě potkala, se mi zdál podivný sen. V tom snu se odehrálo všechno právě tak, jak si to pamatuješ. Viděla jsem, jak mi nějaký mladík přišel pomoct s nákupem, potom jsem ho pozvala na čaj a nakonec jsem mu dala tu knihu. Proto jsem byla tak překvapená, když jsi skutečně přišel. Zkrátka jsem věděla, že ti tu knihu mám dát."
V mé hlavě to bylo jako před výbuchem. Konečně jsem dostal pár odpovědí, které ale vyvolaly mnoho dalších otázek. Je to všechno pravda? Mluví o těch samých snech, které se zdají mně? Pokud ano, znamená to ale, že to všechno není jen náhoda. Ale…to přeci není možné! Jak mohly sny tak dramaticky změnit něčí život? Ano, v mém životě také hrají velkou roli, ale pomáhají mi uniknout před krutým světem, nemění ho! A tu knihu mi 'měla dát'? Znamená to snad, že ani to nebyla náhoda?
"Jsi nějaký zamlklý," poznamenala stařenka.
"A-ano," zakoktal jsem se, "přemýšlel jsem nad tím, co jste říkala."
"Je to všechno velmi podivné. Ale vrátil ses, takže na té knize zřejmě něco bude," řekla a tázavě se na mě podívala.
"Víte, také se mi začaly zdát zvláštní sny," odpověděl jsem. Nevěděl jsem, co si teď bude myslet, ale nemám co ztratit.
"Vážně?" divila se, "tak snad ti budou k dobrému jako pradědečku Josefovi."
"Ano, také doufám," přitakal jsem spíš proto, že se to ode mě očekávalo. "Víte, taky tomu moc nerozumím," dodal jsem po chvíli. Ani ona z toho nebyla moudrá, a tak jsme po chvíli změnili téma. Pak jsem dopil čaj a pomalu začal s loučením.
Doma jsem se večer už z modré knihy nesnažil naučit nic nového. Jen jsem v ní listoval a přemýšlel nad tím vším. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, které mi teď vířily hlavou. Bohužel tedy z druhé ruky a po dlouhé době, takže kdo ví, co je na tom pravdy. Radši to všechno nechám chvíli uležet, některé věci stejně nepochopím, dokud nedostanu víc odpovědí.
Nejdřív jsem listoval větrnými kouzly, pak přišla na řadu ohnivá, dále ledová…dokonce jsem narazil i na kouzla, která uměla léčit. Ale co to? Proč je u nich křížek? Z neznámého důvodu byl u všech léčivých kouzel červený křížek a pod ním stálo "nepoužívat!" Proč? To nechápu, léčivá kouzla přece mohou být hodně prospěšná. Je snad ten zápis špatně napsaný? Budu se na to muset zeptat Morfina.

O několik stránek dál byla další kouzla. Jejich okraj byl černě lemován a čím dál častěji jsem narážel na neznámé znaky. Tam byla kouzla, která dokáží způsobit bolest, nebo dokonce vzít život. Vypadá to, že jsem zabrousil do jakési temné sekce. Ta kouzla byla velmi mocná, až mě to děsilo. I na to se někdy budu muset zeptat zkušenějšího mága. Pro dnešek už bylo neznámých věcí dost…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vojtěch Kukla Vojtěch Kukla | 12. února 2015 v 16:19 | Reagovat

Tato část je nová a odkrývá první střípek z Thrinova příběhu. Přiznejte se, kdo čekal návrat k této vedlejší dějové lince z prvního dílu? ;)
A má někdo z vás svou teorii, jak je to s Thrinovými sny? Podělte se :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama